nedeľa 26. septembra 2010

Koťogó alebo moka káva

Nedávno som sa nadchla pre moka kávu alias "koťogó", čo je výraz z maďarskej slovnej hračky "kotyogó". Moku si varievala moja košická babi. Bola som prekvapená, že značkový Moka Expres (vyrába Bialetti) stojí len 20 €. Ako variť kávu v moke ma naučil Viktor Klimo.

zdroj: www.casadelcaffe.sk


Aktualizácia 4. septembra 2013:
Moku si už nevaríme, lebo sa nám zdá, že prepaľuje kávu, a prišli sme na chuť filtrovanej GP káve. Moka kanvička teraz okrasne odpočíva v prvom slovenskom Brew Bar Café. Ak máte cestu, rozhodne odporúčame navštíviť. Moku tam síce nevaria, ale môžete ochutnať filtrovanú kávu z chemexu, aeropressu, haria či walküre. A aj kvalitné espresso.

Aktualizácia 11. augusta 2014:
Moka sa nerovná koťogó. Moka je taliansky kávovar, koťogó (kotyogó) je jeho maďarská odroda. Mierne sa líšia konštrukčne, a teda aj funkčne, vydávajú odlišný zvuk a robia odlišné kávy. Podrobné porovnanie nájdete opäť u Viktora Klima v článku Čo presne znamená maďarské kotyogó, odkiaľ sú použité aj citáty poniže.

Pri varení kávy v moke nie je zvuk skoro žiadny, alebo len mierne bublavý. V koťogu je trubička, ktorou nateká káva do hornej nádobky, upchatá piestom. Ten povolí len pri dostatočne vysokom tlaku, potom klesne naspäť. Pri pohybe hore-dole vydáva kovový klopkavý (bublavý, kvokavý) zvuk.

"Viem si predstaviť, že túto úpravu spravili Maďari pre dva dôvody. Akustické upozornenie, že káva sa už začala robiť a prístroj potrebuje pozornosť. Druhý dôvod je zvýšenie tlaku a lepšia extrakcia kávy – aj preto zosilnené steny kávovaru a masívny bajonetový uzáver."
"Najprv sa nič nedeje. Asi po piatich minútach sa ozve prvé klopanie a kávovar začne doslova prskať kávu. Prskanie postupne prejde v plynulejší tok, ale stále je to ešte trochu trhané. Klopanie sa občas ozýva aj potom, ako sa káva už dovarila."

Medzičasom sa mi podarilo od mojej košickej babi získať jej staručké koťogó. Bolo však vo veľmi zlom stave, zapečené, zaprášené, takže príprava kávy by sa dala zrealizovať až po veľmi dôkladnom čistení, ak vôbec. Do čistenia sa mi nechcelo, keďže nás v tej dobe už kávový mok cez moku ani koťogó nelákal. Koťogó sme mali aspoň na okrasné účely a pri jarnom upratovaní došlo k jeho presunu do obehu medzi ľudí. Možno skončilo v bazáre, možno na burze, možno u vás :)

A teraz bližšie k slovnej hračke koťogó

Rada pátram po pôvode slov, tak som si preklepla aj túto maďarskú slovnú hračku. Maďarské sloveso kotyog znamená kotkodákať. Vzniklo zvukomalebne, podobne ako u nás: kott alebo kotty je jednoducho zvuk, ktorý vydáva kotkodákajúca sliepka. Odvodené podstatné a prídavné meno kotyogó znamená zvuk kotkodák alebo podobný bublavý zvuk, kotkodákanie, kotkodákavý, bublajúci, bublavý, klopkavý, kvokavý. Odtiaľ už nebolo ďaleko k pomenovaniu bublavého kávovaru. Slovom kotyogó sa z rovnakých hravých dôvodov označuje aj dvojkomorová kvasná zátka, ktorá vydáva pri kvasení typický bublavo-prdkavý zvuk (názorná video ukážka).

Jazykovo-historické okienko: moka verzus mokka

Slovenskí jazykovedci zatiaľ slovo koťogó v slovníkoch neuvádzajú. Nepoznajú ani slovo moka, iba tvar mokka, ktorým sa označuje silná čierna káva, teda nie moka kávovar. Slovo moka vychádza z obchodného názvu kávovaru Bialetti Moka. Z čoho však vychádzali bialetťáci, keď svoj kávovar pomenovali Moka? Na ich webe sa to človek nedozvie, ale isté vysvetlenie sa núka skoro samé.

Mokka/Mokha/Mocha je jemenský prístav v Červenom mori, ktorý bol kedysi dávno (od 15. storočia až po začiatok 18. storočia) významným exportérom kávy. Dokonca pestovali vlastnú odrodu arabiky zvanú Mocha (a stále pestujú a stále sa dá kúpiť, áno, aj na Slovensku). Dlho to vraj bola jediná káva, ktorá sa do Európy dovážala, a bola cenená pre svoju vysokú kvalitu a zvláštnu chuť. Názvom Mocha sa označovali vrecia exportovanej kávy a slovo mocha/mokka sa v Európe na istý čas stalo synonymom pre exotický horký čierny nápoj. Žeby ho poznali aj v Taliansku a inšpirovali sa ním kreatívci z firmy Bialetti?

Ak sa niekto dopátrate k iným vysvetleniam, uvítam v komentároch. Buď tu alebo na facebooku v tomto verejnom vlákne.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poteším sa takmer každému komentáru a takmer určite odpoviem :)

V komentároch môžete použiť tieto HTML tagy: < a >, < b >, < strong >, < i > a < em >.

Text komentára si pred odoslaním pre istotu skopírujte. Služba Blogger môže mať problémy s odoslaním komentárov, ak máte v prehliadači zablokované cookies, používate Ghostery alebo podobné služby.

Ak sa vám nepodarí odoslať komentár, písnite mi na sociálne siete alebo na bronsen@email.cz. Kde sa sociálne sieťujem, nájdete v pravom stĺpci.